Mariánské Lázně 2020

Hlavní kulturní akce v Mariánských Lázních v roce 2019

 

Každý druhý pátek začátku čtvrtletí (leden, březen, září, prosinec) - PechaKucha Night Mariánské Lázně

Japonský formát prezentací 20x20 (20 snímků po 20 sekundách), který od roku 2014 pravidelně pořádá spolek Švihák. Svých 400 vteřin si v Mariánských Lázních odprezentovalo už nespočet architektů, designerů, fotografů a dalších kreativců.

Více informací: www.svihak.net

8.5. 2019 - Oslavy osvobození

Vzpomínková akce, při které se připomíná osvobození Mariánských Lázní americkou armádou.

Místo konání: Mariánské Lázně

10. - 12.5. 2019 - Zahájení lázeňské sezóny

Druhý květnový víkend každoročně patří mariánskolázeňskému Slavnostnímu zahájení lázeňské sezóny. Jedná se o nejdůležitější a největší událost, která má tradici více než 200 let. Za účasti řady osobností z kulturního i politického prostředí jsou slavnostně vysvěceny a otevřeny místní léčivé prameny. Návštěvníci mohou nasát atmosféru minulosti v průvodu historických kostýmů, nakoupit speciality na řemeslném jarmarku a vychutnat si plno kulturních akcí v čele s kolonádními koncerty klasické, folklórní, ale i moderní hudby.

Hlavním organizátorem Zahájení lázeňské sezóny je KISML, s.r.o. ve spolupráci s Městem Mariánské Lázně a dalších podnikatelských, veřejných i neziskových subjektů.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací: www.marianskelazne.cz/zls/program (program ZLS 2018)

10.5. - 31.10. 2019 - Pramencova stezka aneb s Pramencem mám prameny pod palcem

Procházka po Pramencově stezce – naučné stezce pro děti i rodiče zábavnou a jednoduchou formou seznamuje s 11 nejznámějšími mariánskolázeňskými prameny. Informuje o jejich působení, dává tipy na zajímavosti v blízkém okolí, nabízí jednoduché úkoly k řešení. Pro akční a pozorné účastníky je navíc připravena odměna. V roce 2019 bude stezka rozšířena o prameny nacházející se v bezprostředním okolí Mariánských Lázní.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací:  www.domecekml.cz/pramencova-stezka

Přelom červen/červenec  - miniKOK

V jedinečném prostoru kolonády Ferdinandova pramene a jeho bezprostředního okolí tryská poslední květnový víkend pramen Kulturního ozdravení. Festival s názvem „miniKOK“ i v roce 2019 přinese pestrý program různých žánrů. Koncerty, workshopy, taneční a divadelní vystoupení, autorská čtení, přednášky, program pro děti, snídani v trávě, bleší trh a další – to vše a mnohem více v mini Kulturně Ozdravné Kúře od místního spolku Švihák.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.svihak.net

Červen 2019 - Jazzové lázně

Hudební festival otevřený pro všechny milovníky jazzu se koná pravidelně na přelomu června a července. Na festival přijíždějí hudebníci z různých koutů České republiky. Hlavní část programu se odehrává každé odpoledne od 15.00 na Kolonádě. Koncerty jsou zdarma.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.jazzove-lazne.cz (program Jazzových lázní 2018)

Červen 2019 - Mistrovství světa na dlouhé ploché dráze

V Mariánských Lázních se nachází jediná dlouhá plochá dráha v České republice. Od roku 2007 lázeňský okruh navázal na tradici pořádání seriálu mistrovství světa, který se zde jel poprvé v roce 1972.

Místo konání: Dlouhá plochá dráha – Mariánské Lázně

Více informací: www.dlouhaplochadraha.cz

22.6. 2019 - Běhej Lesy - Slavkovský Les

V roce 2018 se v nádherné lokalitě mezi lázeňskými městy Mariánské a Františkovy Lázně a Karlovy Vary běželo vůbec poprvé. Odstartuj od Loveckého zámečku Kladská a zamiř do kouzelného Slavkovského lesa mezi rozsáhlá rašeliniště a po závodě si doplň minerály z místních léčivých pramenů. Čtvrtý závod Běhej lesy 2019 startuje už 22. června a skýtá oázu klidu bez mobilního signálu! Nelež v lázních, Běhej lesy.

Místo konání: Osada Kladská

Více informací: https://behejlesy.cz/behej-lesy-slavkovsky-les/r9

29.6. 2019 - Sraz historických vozidel

Přehlídka historických vozů každoročně oživí areál Arniky v centru města. V roce 2019 půjde o velkolepou akci. Tento rok totiž půjde o 20. ročník. Spanilá jízda začne tradičně v Chodové Plané a bude zakončena výstavou všech vozů na Arnice v Mariánských Lázních.

Místo konání: Arnika

Více informací: veterancarclub-ml.webnode.cz

29.6.2019 - Mezi nebem a zemí

Akce Mezi nebem a zemí je určena široké veřejnosti. Je zaměřena primárně na prevenci rizik a dále na představení složek IZS a neziskových organizací pracujících s mládeží v rámci volnočasových aktivit. Návštěvníkům se představí nejen dobrovolní a profesionální hasiči, zástupci Policie ČR a Městské policie, ale i sportovní kluby, airsofťáci, skauti a spousta dalších.

Místo konání: Dlouhá plochá dráha – Mariánské Lázně

Více informací: https://www.facebook.com/events/157610328214678 (Mezi nebem a zemí 2018)

Červenec a srpen 2019 -  Celoprázdninová hra s Goldhouserem

V pořadí čtvrtá celoprázdninová hra se šnekem Goldhouserem čeká místní i do Mariánských Lázní přijíždějící děti během letních prázdnin. Naučná hra s nádechem dobrodružství i touhou za poznáním místních krás navíc každého úspěšného hráče odmění.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací: www.domecekml.cz/goldhouser-na-prazdninach (Goldhouser na prázdninách 2018)

8.-21.7.2019 - Kapsa plná pohádek

Festival se koná pravidelně od roku 2002 každý druhý a třetí týden v červenci. Jedná se o letní open-air divadelní scénu, při které se v průběhu dvou týdnů na nádvoří domu Chopin vystřídají různé divadelní soubory zaměřené na představení pro dětské publikum.

Místo konání: Dům Chopin

Více informací: www.kisml.cz/cs/kulturni-programy/kapsa-plna-pohadek/o-festivalu

Srpen 2019 - Čajokrásno

Čajový festival v Mariánských Lázních je základnou pro setkání profesionálů a nadšenců čaje a všeho s ním spojeného. Každý z hostitelů je zároveň hostem. Na akci jsou zváni zástupci čajoven, kteří mohou prezentovat svůj vyhlášený čaj, ale i čajomilové, kteří by rád pohostili své kamarády vlastním oblíbeným čajem.

Více informací: www.facebook.com/cajokrasno

15. - 25.8. 2019 - Chopinův festival

Ke kulturnímu dění letních Mariánských Lázní patří neodmyslitelně již desítky let mezinárodně uznávaný festival Fryderyka Chopina. Každoročně ho třetí srpnový týden pořádá Společnost Fryderyka Chopina. Důležitou a neodmyslitelnou součástí festivalu je i klavírní soutěž. Ta se v roce 2019 uskuteční ve dnech 12.-15. srpna.

Koncerty v rámci festivalu neprobíhají pouze v Mariánských Lázních, ale milovníci hudby si mohou vychutnat několik představení i v kouzelném prostředí zámku Kynžvart či Klášteře Teplá. Pro návštěvníky je připraven také bohatý doprovodný program. Od výstav, přes divadelní představní až po golfový turnaj.

Místo konání: Mariánské Lázně, Lázně Kynžvart, Klášter Teplá

Více informací: Chopinův festival

Srpen 2019 - Spa Run Mariánské Lázně

Tradiční běžecké závody jak pro amatéry, tak profesionály s mezinárodní účastí. Silniční běh vedený lázeňským centrem s bohatým doprovodným programem.

Místo konání: Sportovní areál Victoria Mariánské Lázně

Více informací: www.sparun.wz.cz/SpaRun.html (Spa Run 2018)

27. - 31.8. 2019 - Marienbad Film Festival

Marienbad Film Festival vytváří platformu pro poctu klasickému filmu a klasické filmové technologii. Své místo v něm najdou experimentální a nezávislé filmy, ale také klasické hollywoodské a evropské filmy. Mariánské Lázně se do dějin českých filmových festivalů zapsaly již v letech 1946-1949 čtyřmi úspěšnými ročníky přehlídky a později festivalu, který byl posléze přestěhován do Karlových Varů. Filmy jsou promítány v kinosálu, ve Společenském domě Casino, Městském divadle, Domě Chopin, na kolonádě nebo v Městském muzeu.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací: www.marienbadfilmfestival.com

28.9. 2019 - Svatováclavské setkání lidí dobré vůle

Oslavy u hotelu Krakonoš pořádané u příležitosti státnímu svátku, kterými je připomínám patron českých zemí. Návštěvníci se vždy mohou těšit na tradiční slavnosti se středověkou tématikou a bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé vč. městské hromadné dopravy historickými autobusy. Tradičně probíhá ekumenická mše za účasti církevních představitelů a průvod družiny svatého Václava.

Místo konání: areál u hotelu Krakonoš

Více informací: www.facebook.com/events/431063411010893 (Svatováclavské setkání 2018)

12. - 15.9. 2019 - Mariánský podzim

Víkend plný tance, zpěvu, lidových řemesel a nezapomenutelných zážitků, se v Mariánských Lázních poprvé uskutečnil v roce 2004 jako nenápadná akce folklórního souboru Marjánek. Od té doby uplynulo již více jak deset let a z akce se stala událost, která vždy třetí víkend v září rozzáří celé město a do ulic vyláká stovky diváků.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací: www.marjanek.com/marianskolazensky-podzim

Září 2019 - Lázeňský food festival

Pro všechny milovníky dobrého jídla byl v roce 2018 uspořádán první ročník Lázeňského food festivalu se spoustou jídla z celého světa, pití, muziky a zábavy pro malé i velké. V roce 2019 chtějí pořadatelé navázat na úspěch pilotního projektu a vytvořit novou gastronomickou tradici v Mariánských Lázních.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.facebook.com/events/2285609894988742 (Lázeňský food festival 2018)

Říjen 2019 - Noc Boje

Galavečer bojových sportů, ve kterém se představí závodníci nejen z domácího klubu, ale i celé ČR.

Místo konání: Zimní stadion – Mariánské Lázně

Více informací: nocboje.ravanagym.com

Říjen 2019 - Lázeňský festival jablek

Podzimní jarmark místních výrobců a řemeslníků, linoucí se vůně jablečného štrúdlu, prezentace regionálních odrůd ovoce a zahrádkářských výpěstků místních zahrádkářských organizací na Kolonádě. Program zpestří tvůrčí dílny pro děti i dospělé či hudební produkce.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.dumprirody.cz/dum-prirody-slavkovskeho-lesa/akce/lazensky-festival-jablek-2018 (Festival jablek 2018)

28.10. 2019 - Vznik samostatného československého státu

Oblíbená a hojně navštěvovaná akce k oslavě státního svátku s lampiónovým průvodem a vystoupením Dechového orchestru mladých a mažoretek je zakončená slavnostní produkcí Zpívající fontány a ohňostrojem.

Místo konání: Kolonáda

31.10. 2019 - Slavnostní ukončení provozu Zpívající fontány

Přehlídka skladeb na rozloučenou s letní sezónou fontány se koná vždy na konci října.

Místo konání: Kolonáda

5.-8.12. 2019 - Mariánskolázeňský vánoční trh

Multižánrová akce, která vždy druhý adventní víkend naplní Kolonádu vánoční atmosférou, pohodou a kulturou. Těšit se můžete nejen na přední umělce z celé ČR, ale především na mnoho místních souborů a spolků. Nechybí stánky s rozmanitým zbožím a adventními specialitami, ukázky řemesel, výtvarné dílny a výstavy děl dětí místních škol.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.facebook.com/Mariánskolázeňský-vánoční-trh-608024015905968/


3 důvody proč rezervovat přes násGarance nejlepší ceny

Ve všech námi nabízených hotelech se vám vždy snažíme zajistit tu nejlepší cenu.


Dostávejte ty nejvýhodnější nabídky přímo do Vaší emailové schránky