Mariánské Lázně 2019

Hlavní kulturní akce v Mariánských Lázních v roce 2019

 

Každý druhý pátek začátku čtvrtletí (leden, březen, září, prosinec) - PechaKucha Night Mariánské Lázně

Japonský formát prezentací 20x20 (20 snímků po 20 sekundách), který od roku 2014 pravidelně pořádá spolek Švihák. Svých 400 vteřin si v Mariánských Lázních odprezentovalo už nespočet architektů, designerů, fotografů a dalších kreativců.

Více informací: www.svihak.net

21.4. 2019 - Marjánkovské jarnění

Anglikánský kostel každou neděli Velikonoční ožívá hudbou a tancem folklórního souboru Marjánek. Návštěvníci festivalu se mohou pokochat ukázkami jarních zvyků, ochutnat tradiční velikonoční pokrmy, uplést pomlázku. Pro děti je k dispozici dokonce i tvůrčí dílna.

Místo konání: Anglikánský kostel

Více informací: ZDE www.marjanek.com/marjankovske-jarneni

30.4. 2019 - Pálení čarodějnic na Krakonoši

Tradiční pálení čarodějnic vč. opékání buřtů a hudebního doprovodu se každoročně koná u hotelu Krakonoš. Ve spolupráci s parkem Boheminium je připraven odpolední program pro děti i večerní pro dospělé. Spoustu zábavy si malí i velcí návštěvníci užijí s divadlem Z bedny i všudypřítomnými čarodějnicemi. Hlavní program začíná vždy v 17 hodin.

Místo konání: Park Boheminium (areál u hotelu Krakonoš)

Více informací: www.facebook.com/events/179159446070395 (pálení čarodějnic na Krakonoši 2018)

30.4. 2019 - Slavnostní zahájení Zpívající fontány

Zpívající fontána – symbol Mariánských Lázní – se od dubna do října rozeznívá každou lichou hodinu a skladby se střídají v pravidelném sledu. Fontána se poprvé rozezněla 30. dubna 1986. Od té doby se nejen návštěvníci Mariánských Lázních, ale také místní obyvatelé právě posledního dubna těší na její znovuspuštění po zimní přestávce. Při této příležitost mají příchozí možnost uslyšet skladby, které nejsou běžně do pravidelného programu zařazeny.

Místo konání: Kolonáda

1.5. 2019 - Vítání ptačího zpěvu

Tradiční jarní akce konaná pod taktovkou CHKO Slavkovský les láká všechny příznivce přírody a ptačího zpěvu. Procházka za ptačími hlasy je spojená s odchytem do sítí, ukázkou kroužkování, vyprávění o životě ptáků a doprovodnými hrami pro děti.

Místo konání: areál Ferdinandova pramene

8.5. 2019 - Oslavy osvobození

Vzpomínková akce, při které se připomíná osvobození Mariánských Lázní americkou armádou.

Místo konání: Mariánské Lázně

10. - 12.5. 2019 - Zahájení lázeňské sezóny

Druhý květnový víkend každoročně patří mariánskolázeňskému Slavnostnímu zahájení lázeňské sezóny. Jedná se o nejdůležitější a největší událost, která má tradici více než 200 let. Za účasti řady osobností z kulturního i politického prostředí jsou slavnostně vysvěceny a otevřeny místní léčivé prameny. Návštěvníci mohou nasát atmosféru minulosti v průvodu historických kostýmů, nakoupit speciality na řemeslném jarmarku a vychutnat si plno kulturních akcí v čele s kolonádními koncerty klasické, folklórní, ale i moderní hudby.

Hlavním organizátorem Zahájení lázeňské sezóny je KISML, s.r.o. ve spolupráci s Městem Mariánské Lázně a dalších podnikatelských, veřejných i neziskových subjektů.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací: www.marianskelazne.cz/zls/program (program ZLS 2018)

10.5. - 31.10. 2019 - Pramencova stezka aneb s Pramencem mám prameny pod palcem

Procházka po Pramencově stezce – naučné stezce pro děti i rodiče zábavnou a jednoduchou formou seznamuje s 11 nejznámějšími mariánskolázeňskými prameny. Informuje o jejich působení, dává tipy na zajímavosti v blízkém okolí, nabízí jednoduché úkoly k řešení. Pro akční a pozorné účastníky je navíc připravena odměna. V roce 2019 bude stezka rozšířena o prameny nacházející se v bezprostředním okolí Mariánských Lázní.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací:  www.domecekml.cz/pramencova-stezka

Přelom červen/červenec  - miniKOK

V jedinečném prostoru kolonády Ferdinandova pramene a jeho bezprostředního okolí tryská poslední květnový víkend pramen Kulturního ozdravení. Festival s názvem „miniKOK“ i v roce 2019 přinese pestrý program různých žánrů. Koncerty, workshopy, taneční a divadelní vystoupení, autorská čtení, přednášky, program pro děti, snídani v trávě, bleší trh a další – to vše a mnohem více v mini Kulturně Ozdravné Kúře od místního spolku Švihák.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.svihak.net

Červen 2019 - Jazzové lázně

Hudební festival otevřený pro všechny milovníky jazzu se koná pravidelně na přelomu června a července. Na festival přijíždějí hudebníci z různých koutů České republiky. Hlavní část programu se odehrává každé odpoledne od 15.00 na Kolonádě. Koncerty jsou zdarma.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.jazzove-lazne.cz (program Jazzových lázní 2018)

Červen 2019 - Mistrovství světa na dlouhé ploché dráze

V Mariánských Lázních se nachází jediná dlouhá plochá dráha v České republice. Od roku 2007 lázeňský okruh navázal na tradici pořádání seriálu mistrovství světa, který se zde jel poprvé v roce 1972.

Místo konání: Dlouhá plochá dráha – Mariánské Lázně

Více informací: www.dlouhaplochadraha.cz

22.6. 2019 - Běhej Lesy - Slavkovský Les

V roce 2018 se v nádherné lokalitě mezi lázeňskými městy Mariánské a Františkovy Lázně a Karlovy Vary běželo vůbec poprvé. Odstartuj od Loveckého zámečku Kladská a zamiř do kouzelného Slavkovského lesa mezi rozsáhlá rašeliniště a po závodě si doplň minerály z místních léčivých pramenů. Čtvrtý závod Běhej lesy 2019 startuje už 22. června a skýtá oázu klidu bez mobilního signálu! Nelež v lázních, Běhej lesy.

Místo konání: Osada Kladská

Více informací: https://behejlesy.cz/behej-lesy-slavkovsky-les/r9

29.6. 2019 - Sraz historických vozidel

Přehlídka historických vozů každoročně oživí areál Arniky v centru města. V roce 2019 půjde o velkolepou akci. Tento rok totiž půjde o 20. ročník. Spanilá jízda začne tradičně v Chodové Plané a bude zakončena výstavou všech vozů na Arnice v Mariánských Lázních.

Místo konání: Arnika

Více informací: veterancarclub-ml.webnode.cz

29.6.2019 - Mezi nebem a zemí

Akce Mezi nebem a zemí je určena široké veřejnosti. Je zaměřena primárně na prevenci rizik a dále na představení složek IZS a neziskových organizací pracujících s mládeží v rámci volnočasových aktivit. Návštěvníkům se představí nejen dobrovolní a profesionální hasiči, zástupci Policie ČR a Městské policie, ale i sportovní kluby, airsofťáci, skauti a spousta dalších.

Místo konání: Dlouhá plochá dráha – Mariánské Lázně

Více informací: https://www.facebook.com/events/157610328214678 (Mezi nebem a zemí 2018)

Červenec a srpen 2019 -  Celoprázdninová hra s Goldhouserem

V pořadí čtvrtá celoprázdninová hra se šnekem Goldhouserem čeká místní i do Mariánských Lázní přijíždějící děti během letních prázdnin. Naučná hra s nádechem dobrodružství i touhou za poznáním místních krás navíc každého úspěšného hráče odmění.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací: www.domecekml.cz/goldhouser-na-prazdninach (Goldhouser na prázdninách 2018)

8.-21.7.2019 - Kapsa plná pohádek

Festival se koná pravidelně od roku 2002 každý druhý a třetí týden v červenci. Jedná se o letní open-air divadelní scénu, při které se v průběhu dvou týdnů na nádvoří domu Chopin vystřídají různé divadelní soubory zaměřené na představení pro dětské publikum.

Místo konání: Dům Chopin

Více informací: www.kisml.cz/cs/kulturni-programy/kapsa-plna-pohadek/o-festivalu

Srpen 2019 - Čajokrásno

Čajový festival v Mariánských Lázních je základnou pro setkání profesionálů a nadšenců čaje a všeho s ním spojeného. Každý z hostitelů je zároveň hostem. Na akci jsou zváni zástupci čajoven, kteří mohou prezentovat svůj vyhlášený čaj, ale i čajomilové, kteří by rád pohostili své kamarády vlastním oblíbeným čajem.

Více informací: www.facebook.com/cajokrasno

15. - 25.8. 2019 - Chopinův festival

Ke kulturnímu dění letních Mariánských Lázní patří neodmyslitelně již desítky let mezinárodně uznávaný festival Fryderyka Chopina. Každoročně ho třetí srpnový týden pořádá Společnost Fryderyka Chopina. Důležitou a neodmyslitelnou součástí festivalu je i klavírní soutěž. Ta se v roce 2019 uskuteční ve dnech 12.-15. srpna.

Koncerty v rámci festivalu neprobíhají pouze v Mariánských Lázních, ale milovníci hudby si mohou vychutnat několik představení i v kouzelném prostředí zámku Kynžvart či Klášteře Teplá. Pro návštěvníky je připraven také bohatý doprovodný program. Od výstav, přes divadelní představní až po golfový turnaj.

Místo konání: Mariánské Lázně, Lázně Kynžvart, Klášter Teplá

Více informací: Chopinův festival

Srpen 2019 - Spa Run Mariánské Lázně

Tradiční běžecké závody jak pro amatéry, tak profesionály s mezinárodní účastí. Silniční běh vedený lázeňským centrem s bohatým doprovodným programem.

Místo konání: Sportovní areál Victoria Mariánské Lázně

Více informací: www.sparun.wz.cz/SpaRun.html (Spa Run 2018)

27. - 31.8. 2019 - Marienbad Film Festival

Marienbad Film Festival vytváří platformu pro poctu klasickému filmu a klasické filmové technologii. Své místo v něm najdou experimentální a nezávislé filmy, ale také klasické hollywoodské a evropské filmy. Mariánské Lázně se do dějin českých filmových festivalů zapsaly již v letech 1946-1949 čtyřmi úspěšnými ročníky přehlídky a později festivalu, který byl posléze přestěhován do Karlových Varů. Filmy jsou promítány v kinosálu, ve Společenském domě Casino, Městském divadle, Domě Chopin, na kolonádě nebo v Městském muzeu.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací: www.marienbadfilmfestival.com

28.9. 2019 - Svatováclavské setkání lidí dobré vůle

Oslavy u hotelu Krakonoš pořádané u příležitosti státnímu svátku, kterými je připomínám patron českých zemí. Návštěvníci se vždy mohou těšit na tradiční slavnosti se středověkou tématikou a bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé vč. městské hromadné dopravy historickými autobusy. Tradičně probíhá ekumenická mše za účasti církevních představitelů a průvod družiny svatého Václava.

Místo konání: areál u hotelu Krakonoš

Více informací: www.facebook.com/events/431063411010893 (Svatováclavské setkání 2018)

12. - 15.9. 2019 - Mariánský podzim

Víkend plný tance, zpěvu, lidových řemesel a nezapomenutelných zážitků, se v Mariánských Lázních poprvé uskutečnil v roce 2004 jako nenápadná akce folklórního souboru Marjánek. Od té doby uplynulo již více jak deset let a z akce se stala událost, která vždy třetí víkend v září rozzáří celé město a do ulic vyláká stovky diváků.

Místo konání: Mariánské Lázně

Více informací: www.marjanek.com/marianskolazensky-podzim

Září 2019 - Lázeňský food festival

Pro všechny milovníky dobrého jídla byl v roce 2018 uspořádán první ročník Lázeňského food festivalu se spoustou jídla z celého světa, pití, muziky a zábavy pro malé i velké. V roce 2019 chtějí pořadatelé navázat na úspěch pilotního projektu a vytvořit novou gastronomickou tradici v Mariánských Lázních.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.facebook.com/events/2285609894988742 (Lázeňský food festival 2018)

Říjen 2019 - Noc Boje

Galavečer bojových sportů, ve kterém se představí závodníci nejen z domácího klubu, ale i celé ČR.

Místo konání: Zimní stadion – Mariánské Lázně

Více informací: nocboje.ravanagym.com

Říjen 2019 - Lázeňský festival jablek

Podzimní jarmark místních výrobců a řemeslníků, linoucí se vůně jablečného štrúdlu, prezentace regionálních odrůd ovoce a zahrádkářských výpěstků místních zahrádkářských organizací na Kolonádě. Program zpestří tvůrčí dílny pro děti i dospělé či hudební produkce.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.dumprirody.cz/dum-prirody-slavkovskeho-lesa/akce/lazensky-festival-jablek-2018 (Festival jablek 2018)

28.10. 2019 - Vznik samostatného československého státu

Oblíbená a hojně navštěvovaná akce k oslavě státního svátku s lampiónovým průvodem a vystoupením Dechového orchestru mladých a mažoretek je zakončená slavnostní produkcí Zpívající fontány a ohňostrojem.

Místo konání: Kolonáda

31.10. 2019 - Slavnostní ukončení provozu Zpívající fontány

Přehlídka skladeb na rozloučenou s letní sezónou fontány se koná vždy na konci října.

Místo konání: Kolonáda

5.-8.12. 2019 - Mariánskolázeňský vánoční trh

Multižánrová akce, která vždy druhý adventní víkend naplní Kolonádu vánoční atmosférou, pohodou a kulturou. Těšit se můžete nejen na přední umělce z celé ČR, ale především na mnoho místních souborů a spolků. Nechybí stánky s rozmanitým zbožím a adventními specialitami, ukázky řemesel, výtvarné dílny a výstavy děl dětí místních škol.

Místo konání: Kolonáda

Více informací: www.facebook.com/Mariánskolázeňský-vánoční-trh-608024015905968/


Dostávejte ty nejvýhodnější nabídky přímo do Vaší emailové schránky