Jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí města je Zpívající fontána, která je v provozu denně od 30. dubna do konce října. Rozezní se každou lichou hodinu, ve večerních hodinách se přidává také světelná show. Najdete ji v těsné blízkosti Hlavní kolonády (Kolonády Maxima Gorkého).

Zpívající fontána na promenádě u hlavní kolonády v Mariánských Lázních

Zpívající fontána je další dominantou města

Fontánu tvoří z dlažby volně vystupující kruhový bazén o průměru 18 metrů s dvanáctidílnou kamennou plastikou stylizovaného květu se středem z leštěné oceli. Lem fontány, plastika i dlažba bazénu jsou z Liberecké žuly.

Autorem návrhu je akademický architekt Pavel Mikšík, který měl vypracovat hned tři výtvarné návrhy. Podle vítězného návrhu pak byla fontána vybudována v letech 1982-1986 jako součást rekonstruovaného areálu Maxima Gorkého.

Voda vychází z deseti základních střikových systémů s více než 250 tryskami, přičemž střední střik dosahuje výšky 6 metrů. Technické zázemí je umístěné v podzemí pod fontánou, kde je strojovna s 10 čerpadly o příkonu 70 kW, elektrická rozvodna a akumulační nádrž. Fontána je pak řízena počítačem, který je umístěn v areálu kolonády a umožňuje tvořit jedinečné střikové kombinace, ve večerních hodinách je navíc doplní světelná show.

Víte, že první skladbou, která v podání fontány zazněla, je Hudba pro fontánu, jejímž autorem je Petr Hapka? Stalo se tak 30. dubna 1986.

Jako další následovaly skladby F. Chopina, B. Smetany, W. A. Mozarta, A. Dvořáka, J. S. Bacha, Vangelis a dalších. Skladby se každý rok maličko obměňují, vždy se tak můžete těšit na něco nového. Hapkova Hudba pro fontánu je ale stálicí. Od roku 2020 byly do seznamu skladem také přidány dvě písně od Karla Gotta, a to klasika Být stále mlád a Srdce nehasnou, kterou nazpíval mistr se svou dcerou Charlottou.

Zpívající fontána je další dominantou města

Sezóna začíná každý rok 30. dubna ve 21 hodin a končí zpravidla na přelomu října a listopadu ve 20 hodin. Fontána se pak v sezóně rozeznívá každý den od 7:00 vždy v lichou hodinu, ve 21:00 a 22:00 fontána zpívá za doprovodu světelné projekce.