Jednou z dominant města Mariánské Lázně je Hlavní lázeňská kolonáda, kterou možná znáte jako Kolonádu Maxima Gorkého. O její výstavbu se zasloužil opat kláštera v Teplé. Díky délce 180 metrů jde o nejdelší lázeňskou kolonádou v České republice.
Kolonáda se pyšní originální výzdobou v podobě kazetového dřevěného stropu a bronzovými reliéfy na stěnách.
Autorem reliéfů je Antonín Kuchař, na stropě se při svém pobytu v Mariánkách můžete pokochat freskami akademického malíře Josefa Vyleťala. Jejich motivem je touha člověka létat. Od roku 2010 je kolonáda národní kulturní památkou.
Ve městě najdete spoustu restaurací, každá má něco do sebe. Tu, kam se vydáte, vybírejte hlavně podle svého srdce a svých preferencí.
Lázeňská kolonáda pochází z let 1888-1889 podle projektů vídeňských architektů Hanse Miksche a Juliana Niedzielského, stavitelem byl Johann Koenig.
Kolonáda byla odlita v železárnách Blansko (blanenské strojírny knížete Salma) a smontovaná na místě původní uzavřené lázeňské promenády. Během druhé světové války hrozilo její rozmontování a využití na výrobu zbraní, kterých byl nedostatek. Naštěstí to ale přečkala v dobrém stavu a ani v poválečném období neprošla žádnou rekonstrukcí.
Víte, že název kolonády je poctou jednoho z jejích hostů, ruského spisovatele, básníka a dramatika Maxima Gorkého?
Rekonstrukce se kolonáda dočkala až v letech 1973-1981, stále si ale víceméně zachovala svou původní podobu, a to včetně kazetového stropu a nástropních fresek od Josefa Vyleťala.