Jednou z dominant města Mariánské Lázně je Hlavní lázeňská kolonáda, kterou možná znáte jako Kolonádu Maxima Gorkého. O její výstavbu se zasloužil opat kláštera v Teplé. Díky délce 180 metrů jde o nejdelší lázeňskou kolonádou v České republice.

Hlavní kolonáda Maxima Gorkého v Mariánských Lázních

Čím je Hlavní lázeňská kolonáda unikátní?

Kolonáda se pyšní originální výzdobou v podobě kazetového dřevěného stropu a bronzovými reliéfy na stěnách.

Autorem reliéfů je Antonín Kuchař, na stropě se při svém pobytu v Mariánkách můžete pokochat freskami akademického malíře Josefa Vyleťala. Jejich motivem je touha člověka létat. Od roku 2010 je kolonáda národní kulturní památkou.

Co dalšího můžete v blízkosti kolonády obdivovat?

Ve městě najdete spoustu restaurací, každá má něco do sebe. Tu, kam se vydáte, vybírejte hlavně podle svého srdce a svých preferencí.

  • Před hlavní kolonádou je Zpívající fontána, jedna z nejoblíbenějších zdejších atrakcí pro turisty i místní obyvatele. Je v provozu každý rok od konce dubna do konce října, rozeznívá se každou lichou hodinu a ve večerních hodinách nejen zpívá, ale také svítí. Seznam skladeb zpívající fontány se každý rok nepatrně mění. Mimo jiné, v roce 2020 přibyly také dvě skladby od Karla Gotta.
  • V těsné blízkosti Hlavní kolonády najdete také kolonády Křížového a Karolinina pramene . Křížový pramen patří k nejstarším a nejdéle používaným minerálním pramenům na území města, kolonáda Křížového pramene pochází už z roku 1818. Karolinin pramen najdete na kolonádě postavené v roce 1869 a pojmenované na počest manželky rakouského císaře Františka I., císařovny Karoliny Augusty.
  • Za návštěvu stojí i kolonáda Ferdinandova pramene, což je druhá nejstarší kolonáda (pochází z roku 1827). Zde můžete ochutnat nejstarší minerální pramen pojmenovaný po králi Ferdinandu I. a užívat si okolní parky a přírodu.

Historické okénko

Lázeňská kolonáda pochází z let 1888-1889 podle projektů vídeňských architektů Hanse Miksche a Juliana Niedzielského, stavitelem byl Johann Koenig.

Kolonáda byla odlita v železárnách Blansko (blanenské strojírny knížete Salma) a smontovaná na místě původní uzavřené lázeňské promenády. Během druhé světové války hrozilo její rozmontování a využití na výrobu zbraní, kterých byl nedostatek. Naštěstí to ale přečkala v dobrém stavu a ani v poválečném období neprošla žádnou rekonstrukcí.

Víte, že název kolonády je poctou jednoho z jejích hostů, ruského spisovatele, básníka a dramatika Maxima Gorkého?

Rekonstrukce se kolonáda dočkala až v letech 1973-1981, stále si ale víceméně zachovala svou původní podobu, a to včetně kazetového stropu a nástropních fresek od Josefa Vyleťala.